‘İnsan eti’ tadındaki vegan burger ödül kazandı

İsveç merkezli bitki bazlı protein üreticisi Oumph!’un ürettiği burger, 20-24 Haziran’da Fransa’da düzenlenen Cannes Lions Memleketler arası Yaratıcılık Şenliği’nde Marka Tecrübesi & Aktivasyonu kategorisinde Gümüş Aslan’a uzandı.

Firma, kelam konusu burgeri Cadılar Bayramı için bir keze mahsus olmak üzere ürettiğini Ekim 2021’de duyurmuştu. Üretiminin Cadılar Bayramı’ndan sonra durdurulduğu bildirilmişti. Yapılan açıklamada “Durdurulmasaydı bu ürkütücü olurdu” ifadelerine yer verilmişti.

Independent Türkçe’nin aktardığı habere göre; insan eti fikri ürkütücü olsa da, firma aslında bu atılımla hayvanlardan yapılan eserlerin kökenini sorgulatmayı amaçladığını bildirmişti.

İNSAN ETİNİN TADI SAATLERCE ARAŞTIRILDI

Oumph!’un kurucu ortağı Ankan Linden, bu burgerin merak uyandırmasını ve biraz da iğrendirmesini beklediğini söylemiş ve fikrin insanları rahatsız etmeyi amaçladığını vurgulamıştı. Firma, insan etinin tadının “saatlerce araştırıldığını” kaydetmişti.

Ürün, fastfood zinciri Burger King ve reklam ajansı Ogilvy’nin Brezilya’da hayata geçirdiği Burger Glitch kampanyasının Altın Aslan’a ulaştığı kategoride ikinci seçildi.

“MİSYONUMUZ İNSANLARIN YEMEK YEME BİÇİMİNİ DEĞİŞTİRMEK”

Oumph! yöneticisi Henrik Åkerman, ödül ve çalışmalarından gurur duyduğunu söyledi:

“Misyonumuz insanların yemek yeme formunu değiştirmek. Misyonumuz, bu değişimi gerçekleştirmek için yaratıcılığı bir araç olarak kullanmak. Küçük bir markayız. Bu yüzden bahadır ve kimi sonları zorlamaya hazır olmamız gerekiyor. Bence bu ödül tam da bunu yaptığımızın güzel bir örneği.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.