İngiltere, Ukrayna’ya uzun menzilli füze gönderiyor

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Ukrayna’ya birinci uzun menzilli füzelerini göndereceklerini açıkladı. Wallace, M270 roket sisteminin Ukrayna’nın kendisini Rusya’ya karşı savunmasında aktif olacağını söyledi. İngiltere hükümeti Ukrayna’ya kaç adet füze gönderileceğini belirtmedi. Lakin BBC’nin edindiği bilgilere nazaran, birinci etapta üç füze gönderilmesi planlanıyor. İngiltere’nin kararı, ABD’nin geçtiğimiz hafta Ukrayna’ya füze sistemi göndereceğini açıklamasını izliyor.

ABD’nin açıklaması Moskova tarafından reaksiyonla karşılanmış ve Rusya Federasyonu Lideri Vladimir Putin, Batı ülkelerinin Kiev’e silah yardımına devam etmesi durumunda Ukrayna’da daha fazla yeri maksat alacaklarını açıklamıştı. İngiltere hükümeti tedarik ettikleri füze sisteminin nasıl kullanılacağı üzerine Ukrayna ordusuna önümüzdeki haftalarda eğitim vereceklerini belirtti. Savunma Bakanı Ben Wallace, Londra’nın Ukrayna’ya “ülkelerini sebepsiz bir işgalden müdafaaları için gereksinim duydukları silahları” sağlamak üzere öncü bir rol üstlendiğini söyledi.

İngiltere’nin Ukrayna’ya sağlayacağı füze sistemi bir dakika içerisinde 12 adet karadan karaya füze ateşleyebiliyor ve 80 kilometrelik bir menzil içerisindeki maksatlara nokta atışı yapabiliyor. Bu füzeler, ABD’nin Ukrayna’ya sağlayacağını söylediği M142 füze sistemleriyle benzeri nitelikte. Washington geçtiğimiz hafta savunma gayeli kullanılmaları ve Rusya topraklarını maksat almamaları kaydıyla bu füzeleri Ukrayna’ya tedarik etmeye başlayacaklarını açıklamıştı. İngiltere de Ukrayna’ya sağlayacağı silahların yalnızca savunma gayeli kullanılmasını kaide koşuyor. (BBC Türkçe)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.