İmalat PMI ağustosta da daralmaya işaret etti

Türkiye imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Ağustos’ta 47,4’e yükselmesine karşılık kesimdeki daralmanın devam ettiğine işaret etti.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) için S&P Küresel tarafından derlenen imalat PMI, Temmuz’da 46.9 bedelini almasının akabinde Ağustos’ta 47.4’e yükselerek kesimin altıncı ayda da daralmaya devam ettiğini gösterdi. PMI’da 50’nin altında kalan kıymetler daralmaya işaret ediyor.

Yeni siparişler Ağustos’ta bir evvelki aya nazaran daha keskin süratle daraldı. Yeni siparişler corona virüsü salgınının bölüme hakim olduğu Mayıs 2020’den bu yana en keskin süratte daraldı.

Üretim alt endeksi ağustosta 43,3’ten 45,9’a yükselirken, yeni siparişler alt endeksi 43,6’dan 42,8’e geriledi.

TALEPTE DÜŞÜŞ, FİYATLARDA ARTIŞ

Talepte düşüş, fiyatlarda artış ve global iktisatta zayıflama görüldüğünü kaydeden iştirakçiler, bu nedenle yeni ihracat siparişlerinin de azaldığını belirtirken, kimileri Avrupa’dan talebin azaldığına dikkat çekti.

Yeni ihracat siparişleri alt endeksi Ağustos’ta 49,9’dan 48,5’e geriledi.

Öte yandan istihdamda artış devam ederken, yeni işe alımlarda da artış üç ayın tepesine yükseldi.

Fiyat baskıları talep ve üretim hacmi üzerinde tesirli olmaya devam etse de enflasyonun hafiflediğine dair işaretler arttı.

‘PİYASA ŞARTLARI ZORLAYICI’

Hammadde, ulaşım ve güç maliyetlerindeki artış, taban fiyatın yükselmesi ve TL’nin kıymet kaybı hem girdi maliyetleri hem de satış fiyatlarındaki artışa katkıda bulundu.

PMI datalarını kıymetlendiren S&P Küresel İktisat Yöneticisi Andrew Harker, “Üretimindeki daralma Ağustos’ta bir ölçü sürat kaybederken, yeni siparişlerin corona virüsü salgın hastalığının başlangıcından bu yana süratli gerilemeyi kaydetmesiyle yeni siparişlerdeki trend daha dikkat cazip bir hâl aldı. Piyasa şartları, hem iç hem de ihracat piyasalarında görülen zayıflık nedeniyle açık halde zorlayıcı” dedi. (REUTERS)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.