Hollandalı bakan, emekçi açığı meselesini Fransız banliyölerindeki ‘sorunlu’ ve işsiz gençlerle çözmek istiyor

Getty Images

Hollanda Toplumsal İşler ve Çalışma Bakanı Karien van Gennip, Fransa’nın banliyölerindeki “sorunlu” ve işsiz gençlerin, yiyecek içecek sanayisinde yahut seralarda çalıştırılmak üzere ülkesine getirilmesini önerdi.

Hollanda’da yayımlanan İSİM gazetesine konuşan Bakan Katrien van Gennip, ülke iktisadının göçmen personel olmadan yürüyemeyeceğini vurgulayarak, sıkı işgücü piyasası nedeniyle, şu anda çok sayıda çalışana gereksinim duyulduğunu söyledi.

Önceliği, işi olmayan 1 milyon Hollandalıya vereceklerini belirten Hristiyan Demokrat bakan fakat buna karşın, işgücü piyasasındaki kıtlık nedeniyle göçmen çalışanlara de büyük gereksinim duyulduğunun altını çizdi.

AB’nin Kuzey Afrika başta olmak üzere Avrupa dışından daha fazla göçmen getirme planını eleştiren van Gennip, göçmen emekçilerin de birlik içerisinden karşılanması gerektiğini savundu.

‘ÇALIŞMAK, YANLIŞSIZ YOLA GİRMELERİNE YARDIMCI OLABİLİR’

Hollanda hükümeti ve Bakan Gennip, Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı Avrupa Kurulu’nun kıta dışından dışından daha fazla göçmen emekçi getirme planına karşı çıkıyor.

Daha evvel kendisinin de birkaç yıl Fransa’da göçmen emekçi statüsünde çalıştığını anımsatan Gennip, “Fransa’da, bilhassa banliyölerde hakikaten yüksek bir genç işsizlik oranı var. Burada bildiğimizden çok daha yüksek. Bu Fransızlara yatırım yaptığımızı hayal edebiliyorum” dedi.

Hollandalı bakan, Paris etrafındaki banliyölerde, çok fazla “uyuşturucu kaçakçılığı ve suça bulaşmış genç bulunduğunu” hatırlatarak, “O vakit sefalet mi ithal edeceğiz?” diye sorulması üzerine de, “Çalışmak, gençlerin gerçek yola girmelerine de yardımcı olabilir” karşılığını verdi.

Getty Images Hollanda Toplumsal İşler ve Çalışma Bakanı Karien van Gennip

Sosyal İşler ve Çalışma Bakanı van Gennip, tıpkı halde, eğitimini yarıda bırakan İspanyol gençlerin de Hollanda’daki birçok kesimde istihdam edilebileceğini savundu.

Van Gennip, “Tek bir Avrupa olarak fonksiyon görmek istiyorsak, başka Avrupa ülkelerindeki genç işsizliği konusunda da kaygı duymalıyız” dedi.

Bakan, Mayıs ayında Avrupa Kurulu’nun kıta dışından daha fazla göçmen personel getirme planına karşı çıkmıştı. Hollandalı bakan, hükümet ismine mecliste yaptığı konuşmada, “Mahallelerde gerginliğe yol açmadan yeni göçmen personel kümelerinin Hollanda’da nasıl barındırılabileceğini hayal bile edemiyorum” demişti.

‘HÜKÜMET BÜSBÜTÜN ÇILDIRDI’

Hollanda’daki kimi medya kuruluşları, Bakan van Gennip’in teklifini, “Çılgınlık” olarak kıymetlendirdi. Muhafazakar sağ eğilimli De Dagelijkse Standaard gazetesi haberi, “Hükümet artık büsbütün çıldırdı” başlığıyla duyurdu.

Aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) önderi Geert Wilders de Hollanda hükümetinin giderek daha da çılgınlaştığını savundu.

Wilders, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bir gün çiftçilerin yok edilmesi gerekiyor, sonraki gün mega sığınma merkezleri ekleniyor ve bugün tehlikeli banliyölerden Fransız çalışanları buraya getireceğiz deniyor. 4. Rutte hükümeti, muhakkak Hollanda’yı yok etmek istiyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.