Hızı saatte 200 km’ye ulaşacak

Küba’da bu görüntülere yol açan, hızı saatte yaklaşık 200 kilometreye ulaşması beklenen tropik fırtına Amerika Birleşik Devletleri’ni harekete geçirdi. Yaklaşan “Ida kasırgası” nedeniyle Louisiana’da acil durum ilan edildi.

16 yıl önceki Katrina kasırgasına yüzlerce kişiyi kurban veren Louisiana eyaleti, bu kez Ida kasırgasına karşı teyakkuzda. Uzmanlar, pazar günü geç saatlerde etkili olması beklenen kasırganın özellikle New Orleans için tehlike oluşturabileceğine dikkat çekiyor. Uyarılar üzerine Louisiana eyaletinde “acil durum” ilan edildi. Vali John Bel Edwards, cumartesi akşamına kadar herkesin güvenliği için fırtınayı atlatmayı planladığı yere varmış olması gerektiğini belirtti. New Orleans Belediye Başkanı Latoy Cantrell ise beklenen kasırga nedeniyle belirli bölgelerdeki sakinler için zorunlu tahliye emri yayınladı.

2005 yılının ağustos ayında etkili olan Katrina kasırgası, ABD tarihinin en yıkıcı kasırgalarından biri olarak tarihe geçmişti. En büyük can kaybı ve maddi zarar New Orleans’ta meydana gelmiş, kategori 5 şiddetinde kasırga bin 800 kişinin ölümüne 125 milyar dolar hasara yol açmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.