Hidrojen ve helyum zengini gezegenlerde hayat olabilir

üneş sistemimizdeki tüm gezegenler Güneş’in etrafında döner. Başka yıldızların etrafında dönen gezegenlere de öte gezegenler deniyor.

Öte gezegenler, yörüngesinde döndüğü yıldızların parlak olması nedeniyle teleskoplar tarafından epeyce sıkıntı tespit edilebiliyor.

AA’da yer alan habere nazaran, İsviçre’deki Bern ve Zürih üniversitelerinden bilim insanları, Dünya dışında hayat arayışına dair yeni bir araştırma yaptı.

Bilim insanları, hidrojen ve helyum elementi bakımından varlıklı olduğu düşünülen kayalık ötegezegenleri inceledi.

Araştırmacılar, Güneş Sistemi’ndeki oksijen ve nitrojen üzere elementler bakımından güçlü olan öbür gezegenlerin bilakis, kayalık ötegezegenlerinin pozisyonu sebebiyle daha fazla hidrojen ve helyum elementlerine sahip olduğunu belirledi.

Milyarlarca yıl yaşanabilir şartlar olabilir

Kayalık ötegezegenlerde yaşama uygun şartların ne kadar sürebileceğine dair yapılan hesaplamalarda bilim insanları, birtakım kayalık ötegezegenlerde 8 milyar yıla kadar yaşanabilir şartların bulunabileceğini tespit etti.

Bilim insanları, “Hidrojen ve helyum elementlerinin ağır olduğu gezegenler, hayat için gerekli olan sera gazları açısından yetersiz olabilir, lakin bu gezegenlerin atmosferinin gereğince büyük olması durumunda da hidrojen elementi sera gazı vazifesi görebilir.” diyor.

Ayrıca araştırmacılar, birden fazla ötegezegenin değerli ölçüde su hacminin bulunduğu bunun da yüzey sıcaklığını artırarak ömür için gerekli temel ​​koşulları oluşturduğunu belirtiyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.