Google’dan Trump’a yasak kararı

Amerika Birleşik Devletleri’nin eski lideri Donald Trump’ın Twitter hesabının askıya alınmasından sonra kendi toplumsal ağını oluşturma teşebbüsü olan Truth Social, yaklaşık bir yılda pek fazla yol katedemedi.

Son olarak Google, fizikî tehditler ve şiddete teşvik üzere içerikleri yasaklayan siyasetlerini ihlal ettiğini münasebet göstererek Truth Social’ı Google Play’den kaldırdı.

Ayrıca Google Play Protect açık olan Android telefonlarda uygulama otomatik olarak kaldırılıyor.

Truth Social’ın CEO’su Devin Nunes, daha evvel Google’ı “tröst” olmakla suçlamıştı.

Geçen hafta Truth Social’ın CEO’su, uygulamanın Google Play’de kullanılabilir olup olmayacağına ait kararın “Google Play Store’a bağlı” olduğunu söyledi. Google ise kurallarına uymanın Truth Social’ın sorumluluğunda olduğunu söylemişti.

Bir Google sözcüsü BBC’ye “19 Ağustos’ta Truth Social’a standart siyasetlerin çeşitli ihlallerini bildirdik. Kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği denetlemek için tesirli sistemlere sahip olmak, rastgele bir uygulamanın Google Play’de yayınlanması için bir koşuludur” açıklamasında bulundu.

Truth Social, App Store’da Şubat ayında piyasaya sürüldü. Lakin kullanıma sunulduğundan bu yana iPhone’larda birçok sorun bildiriliyor.

Truth Social, şirket tarafından “özgür konuşma” platformu olarak tanımlanmasına karşın eleştirmenler, Truth Social’ın dezenformasyon ve nefret telaffuzuna konut sahipliği yaptığını düşünüyor.

Uygulama yalnızca bir ABD merkezli cep telefonu numarasıyla kullanılabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.