Garo Paylan: En düşük emekli maaşı 6 bin TL olmalı

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) enflasyon sayısını yüzde 73 olarak açıkladığını, sokakta yaşanan enflasyonun ise açıklanan sayının iki katı olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kamu işçilerine yüzde 40 artırım yapacağız.” muştusunu anımsatan Paylan, şunları kaydetti:

“Sayın Cumhurbaşkanı yılbaşında da kamu işçilerine artırım yapmıştı, personellere minimum fiyata artırım yapmıştı fakat bu artırımlar daha çalışanın cebine girmeden geri alınmıştı. Hatta Cumhurbaşkanı’nın kaşıkla verdikleri, kepçeyle geri alınmıştı. Artık tekrar misal bir durumla karşı karşıyayız. Enflasyonu durdurmadan vereceğiniz artırım ne olursa olsun daha emeklinin cebine girmeden gidecektir.”

Milyonlarca emeklinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Meclis’ten gelecek haberi beklediğini lisana getiren Paylan, “Bugün Meclise bir torba yasa sunuldu. Torba maddede en düşük emekli maaşı 3 bin lira olarak öngörüldü. 2 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşı sadece yüzde 20 artışla 3 bin liraya yükseltilecekmiş. HDP’nin önerisi en düşük emekli maaşının asla ve asla açlık sonunun altına düşmemesidir. Bu kaidelerde en düşük emekli maaşının en azından 6 bin liraya yükseltilmesini öneriyoruz” tabirlerini kullandı.

Paylan, emekli ikramiyesinin bu bayramda 5 bin lira olması için Meclis Başkanlığına yasa teklifi sunduklarını aktardı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.