Fransa, Erdoğan’ın çağrısına kayıtsız kalamadı

“Biz dünya beşten büyüktür gerçeğini her fırsatta uluslararası kamuoyuna hatırlatıyoruz, hatırlatıyorum.” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2016’da toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda bu sözleri dile getirmişti. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde 5 daimi üye sayısının arttırılması gerektiğini sık sık tekrarlamıştı. O çağrıya destek veren ülke Fransa oldu.

Açıklamayı Fransa’nın Dışişleri Bakanlığı yaptı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin genişletilmesini desteklediklerini söylediler. Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, bir gazetecinin Erdoğan’ın “Dünya beşten büyüktür” açıklamalarını sorması üzerine, Fransa’nın üye sayısının genişletilmesini uzun zamandır desteklediğini söyledi. Afrika ülkelerinin daimi ve geçici üyeleri arasında varlığının artırılmasına da vurgu yaptı.

Erdoğan, Türkevi açılışında da BM Güvenlik Konseyi’ne çağrısını sürdürmüştü. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Erdoğan, özellikle Güvenlik Konseyi’nin veto yetkisine dikkati çekmişti. Reformun bu yetkinin kaldırılarak başlaması gerektiğini hatırlatmıştı. “Bunu başarabildiğimiz zaman dünyadaki tüm devletlere gerçekten bir hak teslim edilmiş olur. Aksi takdirde, böyle bir dünya, yaşanılır bir dünya değildir” demişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.