Erdoğan-Putin zirvesinde gündem ne?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 29 Eylül’de Soçi’de olacak. Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile yapacağı Suriye gündemli görüşmenin de önemli başlıkları var.

İDLİB VE GÖZLEM NOKTALARININ SON DURUMU ELE ALINACAK

Görüşme Erdoğan ve Putin arasında olacak, heyetler o görüşmeye dahil olmayacak. Erdoğan, o görüşmeye dair “Kimseyi üçüncü bir şahıs olarak yanımıza almadan bu görüşmeyi yaparken, orada tabi Türkiye-Rusya ilişkilerinde önemli bir karara da varacağız” dedi Peki, o görüşmede hangi başlıklar ele alınacak? Gündemin ilk sırasında İdlib olacak. Mevcut var olan İdlib mutabakatını destekleyen kararlar alınması bekleniyor. 12 gözlem noktasının daha iyi korunabilmesi, İdlib’de güvenliği sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmesi değerlendirilecek.

SURİYE’DE TÜRK-RUS ORTAK DEVRİYELERİN ARTIRILMASI

Bölgede artan tehdide ve göç akını ihtimallerine karşı Türk-Rus ortak devriyelerinin yeniden canlandırılması ve gözetleme sistemlerinin devreye alınması ihtiyacı masaya yatırılacak. Bölgedeki terör örgütleri ile daha geniş mücadele süreçleri ele alınacak. Esad rejiminin terör varlığı bahanesiyle sivil halkı hedef alması noktasında alınacak ek önlemler de masada olacak.

AFGANİSTAN, AZERBAYCAN-ERMENİSTAN GERGİNLİĞİ

Görüşmede Afganistan’daki gelişmeler, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerginlik, Ermenistan’ın bölgede gerginlik çıkaran adımları da gündemde olacak.

S-400 KONUSUNDA YENİ ADIMLAR ATILACAK MI?

Erdoğan-Putin zirvesinde ayrıca iki ülke arasındaki savunma alanındaki işbirlikleri de değerlendirilecek. S-400 konusunun iki partinin alınmasına dair daha önce yapılan görüşmeler, ortak üretim gibi başlıklar da değerlendirilecek.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.