DEAŞ’ın Kabil’deki saldırıları dünyanın gündeminde

GUTERRES BMGK’NIN 5 DAİMİ ÜYESİNİ TOPLANTIYA ÇAĞIRDI

Terör örgütü DEAŞ’ın saldırılarıyla kana bulanan Kabil dünyanın gündeminde. Saldırıya tepkiler ardı ardına geldi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Afganistan’ın başkenti Kabil’de Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’na yönelik saldırıyı kınadı. Guterres, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin veto gücüne sahip beş daimi üyesinin temsilcilerini toplantıya çağırdı. ABD, İngiltere, Fransa, Çin ve Rusya’nın temsilcileri 30 Ağustos’ta bir araya gelecek.

“TAHLİYELERİN SÜRMESİ İLK ÖNCELİK”

Kabil’deki kanlı terör saldırısı NATO’nun da gündemindeydi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “korkunç terörist saldırı” olarak tanımladığı saldırının ardından mümkün olduğunca fazla kişinin tahliye edilmesinin ilk öncelik olduğunu söyledi.

“BARBARCA TERÖR SALDIRISI”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, terör örgütü DEAŞ’ın düzenlediği saldırıları “barbarca terör saldırısı” olarak niteledi. Amerikan ve Afganistan halkına başsağlığı dileyen Johnson, tahliyelerin son ana kadar devam edeceğini belirtti.

FRANSA KABİL BÜYÜKELÇİSİNİ ÇEKİYOR

Kabil’deki terör saldırısı Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un da gündemindeydi. Patlamaların ardından bölgede güvenlik durumunun gergin olduğunu belirten Macron, ülkesinin Kabil büyükelçisini de tahliye edeceklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir