Çin, Rusya’nın askeri saldırısını kınamadı

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Cang Cun, ülkesinin çekimser kalma nedenini açıklarken, karar taslağının, “tüm üyelerle tam olarak danışarak hazırlanmadığını”, “krizin tarihi ve karmaşık boyutlarını göz öne almadığını” ve “güvenliğin bölünmezliği ilkesi ile siyasi çözüm ve diplomatik çabaların artırılmasına vurgu yapmadığını” öne sürdü.

Cang, “BM ve ilgili tarafların atacağı her adım, bölgesel barış ve istikrar ile tüm tarafların evrensel güvenliği ilkesine öncelik vermeli, gerilimin düşürülmesi ve diplomatik çözüm için pozitif rol oynamalıdır” ifadelerini kullandı.

MÜZAKERE VURGUSU

Cang, Çin’in tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesini savunduğunu vurgulayarak, “Bir ülkenin güvenliği diğerininki pahasına sağlanmamalı ve bölgesel güvenlik askeri blokların güçlendirilmesine dayanmamalı” dedi.

Çin’in Rusya ve Ukrayna arasında krizin çözümü için yürütülen müzakereleri memnuniyetle karşıladığını belirten Cang, uluslararası topluma, “taraflar arasında doğrudan diyalog ve müzakereler için uygun atmosfer ve koşulların yaratılmasını destekleme” çağrısında bulundu.

Çin, Ukrayna’daki savaş ile ilgili “işgal”, “saldırı” sözcüklerini kullanmaktan kaçınmış, Rusya’nın eylemini kınamayan az sayıdaki ülkeden biri olmuştu.

SALDIRIYI KINAMADA 35 ÜLKE ÇEKİMSER

Türkiye’nin de ortak sunucuları arasında yer aldığı karar tasarısı oylamada 5’e karşı 141 oyla kabul edildi. Oylamada 35 ülke ise çekimser kaldı. Rusya, Belarus, Suriye, Kuzey Kore ve Eritre tasarıya hayır oyu verirken, Çin ve Hindistan dahil 35 ülke çekimser oy kullandı.

Kararda, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları güçlü şekilde kınanırken, Moskova’dan “tüm askeri güçlerin Ukrayna topraklarından derhal, eksiksiz ve koşulsuz olarak geri çekmesi” istendi.

Kararda, “Rusya Federasyonu’nun, BM Sözleşmesi’nin 2. maddenin 4. fıkrasını ihlal ederek Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı en güçlü şekilde esefle karşılanmıştır” denildi.

BM üyesi devletlerin bir konudaki genel yaklaşımını ortaya koyması bakımından anlam ifade eden Genel Kurul kararlarının kabul edilmesi durumunda herhangi bir yaptırım gücü bulunmuyor.

Çin’de hizmetler sektörü 6 ayın dibinde

 

Çin, Rusya’ya yönelik yaptırımlarda tarafını belli etti

 

AB’den Rusya yaptırımlarını korumak için kripto hamlesi

 

39 ülke Ukrayna’da işlenen suçların soruşturulması için UCM’ye başvuru

 

 
 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.