CHP, yurt dışında yaşayan seçmenler için ‘Oy ver’ kampanyası başlatacak

CHP Genel Lider Yardımcısı Bülent Tezcan, önümüzdeki aylarda yurt dışında yaşayan seçmenleri sandıkla buluşturmak için “Oy ver” kampanyası başlatacaklarını açıkladı. Tezcan, yurt dışındaki yaklaşık 3 milyon seçmenin yalnızca yüzde 50’sinin sandığa gittiğini söyledi.

Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 2012’de yapılan yasal düzenlemeyle, 2014 yılından bu yana bulundukları ülkelerde cumhurbaşkanlığı seçiminde ve genel seçimde oy kullanabiliyor.

En fazla seçmenin yaşadığı ülke Almanya.

Siyasi partiler için yurt dışı oylar kritik kıymette, çünkü milletvekili dağılımını değiştirebiliyor. 2018 seçimlerinde, yurt dışından gelen oylarla, bir milletvekilliği DÜZGÜN Parti’den CHP’ye, Hatay’da da tekrar bir milletvekilliği MHP’den AKP’ye geçmişti. 2018 seçimlerin sonuçlarına nazaran yurt dışı seçmen oylarının dağılımına nazaran AKP ve HDP’nin akabinde üçüncü parti pozisyonundaki CHP, oylarını artırmak için çalışma başlattı.

CHP’nin yurtdışı örgütlenmeden sorumlu Genel Lider Yardımcısı Bülent Tezcan, partisinin hazırlıklarını BBC Türkçe

‘TEMEL SORUN, OY KULLANMA ORANININ DÜŞÜK OLMASI’

Tezcan, çalışmalarının odağında ise seçmeni “sandıkla buluşturmak” olduğunu söyledi:

“Yurt dışında temel sorun oy kullanma oranının düşük olması. Yüzde 50 dolayında. Onun için ‘Seçmen ol’ kampanyası başlatıyoruz. Sandığa gitmeme nedeninin bir kısmı, Türkiye’deki üzere, yani umut olması lazım. Bir kısmı ise seçmen olmakta zorlanıyorlar.

‘ELBİSE ARTIK DAR GELİYOR’

Sandık güvenliğini sağlamaya dönük eğitim çalışmalarına da başladıklarını anlatan Tezcan, “sandık vazifelisi havuzu” oluşturmaya başladıklarını söz etti. Tezcan, önümüzdeki süreçte, Amerika’da ve birtakım Ortadoğu ülkelerinde de “birlik” örgütlenmesine gideceğini belirtti:

“2011 de başladık birinci organizasyanlara. Şu anda artık elbise bize dar geliyor. Sayımız arttı, alan genişledi. Elbiseyi genişletiyoruz, yeni biçime sokuyoruz, onları merkezileştirmemiz gerekiyor. Federatif örgütlenmeye geçiyoruz. Yani kentlerde bölge birlikleri, ülke genelinde de ülke birlikleri oluşturuyoruz.

‘SANDIĞA GİTMEYENLER, GİTTİKLERİNDE BİZE OY VERECEK’

Yurt dışı seçmen profiline ait de bilgi veren Tezcan, Almanya, Fransa, Belçika üzere Türk seçmenin ağır yaşadığı yerlerde CHP’nin ikinci yahut üçüncü parti pozisyonunda olduğunu, İngiltere ve İskandinav ülkelerinde ise birinci olduğunu söyledi.

Önümüzdeki seçime ait gayelerinin, yurt dışı seçmenin yaşadığı tüm sandıklardan birinci parti çıkmak olduğunu söz eden Tezcan, bunun için de “seçmeni sandıkla buluşturmak gerektiğine” dikkat çekti:

“Oy oranı söyleyebilecek durumda değiliz şimdi. Fakat birinci parti olma maksadımız var. Bunun için iştiraki yükseltmemiz lazım. Sandığa gitmeyenler, sandığa gittiğinde, bize oy verecekleri tarafında bir izlenimimiz var. Eğilim o denli. Birliklerimizden gelen bilgiler de o denli. Biz sandığa taşıyabilsek, o oylar bizim diyor arkadaşlarımız. Onun için ikna edip sandığa götürmemiz kıymetli, iştiraki yükseltmek kıymetli. İştirak arttığında bizim oylarımız yükselecek.”

‘SEÇİM BİLDİRGESİNDE TAHLİL TEKLİFLERİMİZ YER ALACAK’

Yurt dışı seçmeni sandığa taşımanın kıymetli bir yolunun da, yaşadıkları ülkelere ait sıkıntılarının tahlilini sağlama teminatı vermek olduğunu belirten Tezcan, bunun için partisinin seçim bildirgesinde yurtdışında yaşayan seçmenin problemlerini çözmeye dönük somut tekliflere de yer vereceklerini söyledi:

“Mesela yaşadıkları ülkelerin kurumlarıyla ilgili problemler yaşıyorlar. Bizim Dışişleri Bakanlığı’nın resmi mercilerin daha aktif çalışmasını sağlayacak bir siyaset geliştirmek zorundayız. Hudut kapılarında sorun yaşıyorlar, gümrük girişlerinde birikmeler sorunlar oluyor, giriş kolaylığı meseleleri tespit edip teklifler geliştirmemiz gerekiyor.

“Emeklilik ve toplumsal güvenlikle ilgili önemli sorunları var. Orada yaşayanların Türkiye’ye geldiklerinde sıhhat hizmeti almalarında ıstıraplar yaşıyorlar. Hem yasal düzenleme hem de uygulamada pratik düzenlemelere muhtaçlık var, biz bunları da bir yandan tespit ediyoruz.

“Biz birinci seçimde iktidar olacağız. İkidar olduğumuzda, bu vatandaşlarımızın hükümetimiz nezdinde çözülmesi gereken sorunlarına ait hangi adımları atacacağız? Bir de onların kendi yaşadıkları ülkelerdeki hükümetlerle bağlantılarımızda hangi bahisleri ön plana çıkaracağız? Bunlar üzerinde çalışıyoruz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.