Cezaevlerinde Covid-19 müsaadesi uzatıldı, 640 bin kişi yararlanacak

ANKARA – TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri süren Bankacılık Kanunu ve Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne yeni bir husus eklendi.

Cezaevlerindeki mahkumların Covid-19 önlemleri kapsamındaki müsaade müddetlerinin 2023 Temmuz ayına uzatılmasını öngören düzenleme TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen kanun teklifine eklendi.

AK Parti, CHP, HDP, MHP ve ÂLÂ Parti imzasıyla TBMM Genel Kurulu’na sunulan önergenin münasebetinde, “Maddeyle, 5275 sayılı Kanunun süreksiz 9’uncu unsurunun beşinci fikrasında düzenlenen Covid-19 müsaadesine ait uzatma sayısı onikiden ondokuza çıkarılmaktadır. Böylece Covid-19 müsaade müddetinin en fazla 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatılabilmesi öngörülmektedir. Bu değişikliğe bağlı olarak hususun altıncı fıkrasındaki tarih de değiştirilmektedir” denildi.

MUHALEFETTEN TENKİT: YETKİ KULLANAN MECLİS

Kelam konusu önergenin görüşmeleri sırasında muhalefet milletvekilleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine sonrası ‘izinleri uzattık’ sözlerini eleştirdi. TBMM Genel Kurulu’nda kelam alan GÜZEL Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta, “Bu maddeden bugün 103 bin kişi yararlanacak. Hasebiyle bu maddeyi destekliyoruz. Burada yetki kullanan Meclis’tir; yürütmenin burada rastgele bir işlevi yoktur. Beyanatların da siyasi nezaket açısından bu çerçevede olması gerekmektedir” dedi.

MHP Küme Başkanvekili Erkan Akçay da müsaadelerin uzatılmasının son derece yerinde olduğunu tabir ederek, “MHP olarak önergeye imzamızı attık” diye konuştu.

‘BU ÖNERGE EKSİK, TEK TARAFLI’

HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Bektaş da önerge üzerine yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Biz dışarda hata işlememiş olanların içeriye gitmesini değil yaratılan eşitsizliğin giderilmesini savunuyoruz. Bu önerge mutlaka eksiktir, tek taraflıdır. Başka hataları da kapsaması lazım. Pandemi fırsata çevrilerek uyuşturucu, çete üzere kabahat tipindeki bir sürü insan dışarı çıkarıldı ve muhaliflere yer açıldı. Gebe bayanlar, çocuklu bayanlarla ilgili cürüm tipinde ayrım yapmayın dedik. Bugün hâlâ gebe bayanlar cezaevlerine gönderiliyor. Hasta mahpusları, yaşlıları kabahat tipine nazaran ayırmayın dedik. Gerçek hatalılar ile siyasi mahkumlar ayrıldı. Bu husus kapsamında hata işlemeyeler tamam cezaevine dönmesin lakin siyasi mahpuslar da doları çıksın.”

‘BU YASANIN SAHİBİ CHP’DİR’

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, bu yasasının asıl sahibinin CHP olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

“CHP olarak bu önergeye takviye vermiyoruz; sahibi biziz. Ben aylardır bu müsaadelerin son vakti yaklaşıyor, kanun düzenlemesi yapalım, bu müsaadeleri kalıcı hale getirelim dedim. Cumhurbaşkanı “Covid müsaadesini uzattık” dedi. Cumhurbaşkanı Covid müsaadesini uzatamaz. Bu Meclis iradesine saygısızlıktır. Sizin bu unsurdaki münasebetiniz; cezaevlerinde yer yok, ağzına kadar doldu. Türkiye’de 394 cezaevi var. Bunların toplam kapasitesi 275 bin 843. Kapasite fazlası bugün 38 bin 659. 90 bin mahkûmu koyacak yeriniz yok. Bugün 91 bin mahkûmu içeriye almaya kalksanız 10 bin firar olurdu. Neden bu müsaade mühletini 31 Temmuz 2023’e kadar uzattınız. Zira seçim yatırımı yaptınız. O yüzden uzatıyorsunuz. Bu unsurun yasal temeli şudur; bu şahıslar topluma adapte olmuş, iş kurmuş, öbür kabahat işlememiş. Yasal temeli budur. Ayrıyeten bu yasanın sahibi CHP’dir. Hiç kendinize yazmayın.”

‘İZİNDE OLAN 25 BİN HÜKÜMLÜ SİGORTALI ÇALIŞIYOR’

AK Partili Mustafa Elitaş da TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada imza veren beş partiye teşekkür ederek şöyle konuştu:

“Bu bahisle ilgili bütün milletvekili arkadaşlarımıza talepler vardı. Bugün itibariyle 103 bin 532 kişi Covid-19 müsaadesi kapsamında dışarıda. Bugüne kadar da 413 bin 652 kişi bu düzenlemeden yararlandı. 31 Temmuz 2023 tarihine kadar da bu düzenlemeden yararlanan mahkûm sayının 640 bin kişi olacağı öngörülüyor. Şu an dışarda olan ve sigortalı çalışan kişi sayısı 25 bin 66’dır.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KABİNE TOPLANTISINDAN SONRA AÇIKLAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının akabinde yaptığı açıklamada, açık cezaevlerindeki mahkumlar için aşikâr koşullarda uygulanan ve 31 Mayıs’ta müddeti sona eren Covid-19 müsaadeleriyle ilgili kıymetlendirme yaptıklarını, Covid-19 müsaadelerinin 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatılacağını söylemişti.

Erdoğan, Meclis’in de bu konuda gereken yasal düzenlemeyi en kısa müddette hayata geçireceğini işaret etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.