Çeçen liderin askerleri Kiev’de öldürüldü

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi sekreteri Oleksiy Danilov, Çeçen lider Ramzan Kadirov’un grubundan bir suikast timinin Kiev’e gönderildiğini açıkladı. Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin de konuyla ilgili bilgisi olduğu öne sürüldü.

Ukraine 24 haber kanalına konuşan Danilov, Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov’un, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’i öldürmek için gönderdiği V taburunun etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

‘Ne başkanımızı veririz ne toprağımızı’

Danilov, “Bunların özel 2 grubu vardı. Bir grup Gostomel’de diğeri ise şu an yok edildi. Kimseye ne Devlet Başkanı’mızı veriniz ne de toprağımızı” ifadelerini kullandı.

Daha önce de Ukrayna ordusu Kiev için direnişe devam ederken Çeçen lider Ramzan Kadirov’un üst düzey kurmayları arasında yer alan General Magomed Tuşayev’in öldüğü duyurulmuştu. Çeçen güçlerinin en önemli askeri isimlerinden biri olan Tuşayev’in ölümü uluslararası medyada da gündem olmuştu.

Rusya’dan özel timler Kiev’de

Avrupa’dan savunma yetkilileri, Rusların Kiev’e Rus özel kuvvetleri içerisinden “Zaslon” birimiyle birlikte “Spetsnaz” askerlerini yerleştirdiğini iddia etti. Bu askerlerin, Rus İstihbaratının gizli görevleri için kullanılan ve “aşırı koşullarda” teröre karşı savaşta uzmanlaşmış, aynı zamanda Rusya sınırlarından uzakta da faaliyet gösteren “alfa birimi” olarak tanımlanan bir birimi oluşturduğu öne sürüldü.

Zelenskiy’i hedef alıyorlar

Kiev’e yerleştirilen ve Zelenskiy’i de hedef aldığı öne sürülen Rus askerlerin, yüksek komuta tarafından özenle seçilen Rus Ordusunun en iyi savaşçılarından bazıları olduğu söylendi. Bu özel birimlerin, savaştaki amaçlarının, düşman topraklarının kalbine nüfuz etmek, askeri, savunma ve siyasi kademelere zarar vermek için sivil nüfusa asimile etmek ve ülkedeki stratejik tesisleri ortadan kaldırmak olduğu öne sürüldü.

Son birkaç yılda, bu “alfa birimi” faaliyeti, Suriye’de Devlet Başkanı Esad, Hizbullah ve Rus ordusunun ana meydan okuması olan isyancıların ve terör örgütlerinin liderlerine karşı kullanılmasıyla açığa çıktı. Rus askerler, bu örgütlerin başkanlarını hedef almada da başarılar gösterdiler.

Özel kuvvetler sivil geziyorlar

Avrupalı ​​savunma uzmanlarına göre, Spetsnaz askerlerinin son birkaç gündür sokaklarda sivil kıyafetlerle devriye gezdiklerine dair oldukça kanıt bulunuyor. Ukrayna halkı tarafından belgelenen bir vakada, Spetsnaz güçlerinin sivil bir SUV kullandığı ortaya çıkarken, durumun fark edilmesiyle insanlar çevrelerini sardığında sürücü insanlara çarparak olay yerinden kaçtı.

Uzmanlardan biri, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Ukrayna’daki üst düzey siyasi ve askeri kademeleri ortadan kaldırmaya yönelik aralıksız çabalarının önemli olduğunu vurgularken, zaman geçtikçe ve siviller silahlanmaya devam ettikçe sokaklarda daha fazla kaos yaratılacağından korkuyor.(Sözcü)

Kosova Meclisi ‘Ukrayna’ya destek’ kararını onayladı

 

Fransa’da istihbarat, Ukrayna’ya savaşa gidecekleri takibe aldı

 

Zelenskiy: 16 bin gönüllü savaşçı geliyor

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.