Çay, makarna, tavuk kasada kaldı

4.253 lira alan taban fiyatlı bir aile, kira ve faturaları ödedikten sonra alışverişe 600 TL ayırabildi, ay sonuna kadar geçinebilmek için ise elinde sırf 200 lira kaldı.

Enflasyonun yüzde 70’e dayandığı bugünlerde minimum ücretlinin alım gücü de aydan aya eridi. YETERLİ Parti Genel Lider Yardımcısı Ümit Dikbayır ve eşi, “Milletin geçim derdi” çalışması ile 4.253 lira alan taban fiyatlı bir ailenin ömür şartlarını canlandırdı. Faturaları ödedikten sonra ay sonuna kadar geçinebilmek için 200 lira ayıran ailenin elinde alışveriş yapmak için ise 600 TL kaldı. Ümit-Nigar Dikbayır kasaya geldiğinde aldıkları temel gereksinimlerden oluşan alışveriş 903 TL tuttu. Dikbayır ailesi, tavuk, çay, makarna ve bebek mamasını kasada bırakmak zorunda kaldı.

Ailenin mayıs ayında kirası yüzde 35 artarak 1.260 liradan 1.700 TL’ye çıktı. Havaların ısınmasıyla doğalgaz faturası düşse de faturaları ödedikten sonra bir aylık muhtaçlıklarını satın alabilmek için 800 lirası kalan aile, ay sonuna kadar geçinebilmek için 200 TL ayırınca elinde alışveriş için de sadece 600 TL kaldı. Sadece temel muhtaçlık alışverişi yapan aile, tavuk, çay, makarna ve bebek mamasını ise kasada bırakmak zorunda kaldı.

41’DEN 25’E DÜŞTÜ

Ocak ayında 41 kalem eser alabilen Dikbayır ailesi, mayıs ayında sadece 25 çeşit eser alabildi. Ümit Dikbayır “Bu aile bir ay boyunca şu aldığımız eserlerle karnını doyurmaya çalışacak. Elinizi vicdanınıza koyun” dedi.

Kalan bütçe temel gereksinimlere bile yetmedi

Dikbayır ailesi, her vakit alışveriş yaptığı markete giderek dört kişilik ailenin bir ay boyunca muhtaçlığı olan temel eserleri almak istedi. Pazar alışverişi yapan Dikbayır çifti geçen ay 8 TL ödediği limona, 14.5 TL verdi. Patatesin 9.95 TL’den 17.5 TL’ye yükseldiğini fark eden Dikbayır ailesi kasaya geldiğinde aldıkları temel gereksinimlerden oluşan alışverişin 903 TL tuttuğunu gördü. Alışveriş için ayırdığı bütçesi yetmeyen Dikbayır ailesi, 4 eseri kasada bıraktı.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.