Boris Johnson’dan çarpıcı iklim mesajı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, BM Genel Kurulu’ndaki konuşmasında iklim krizine dikkati çekti. Hedefinde 40 gün sonra yapılması planlanan Birleşmiş Milletler İklim Konferansı vardı. Küresel ısınmaya karşı sorumluluk sahibi olmalıyız mesajı verdi. “İnsanoğlunun büyümesinin zamanı geldi. Bilim insanlarını dinlememizin zamanı geldi.-Dünya, bu değerli ve incecik atmosferi olan mavi yerküre, yok edilemez bir oyuncak değil. Arkadaşlarım, insanoğlunun ergenliği sona eriyor ve sona ermek zorunda. Sıcaklık artışını durdurmak için çok geç ama artışı kısıtlamak, diyelim ki 1,5 dereceye mümkün. Bu da demek oluyor ki beraber söz vermeliyiz” dedi.

Boris Johnson, bilim insanlarını dinlememenin sonuçlarını en iyi koronavirüs salgını süresince gördüğümüzü hatırlattı. “Umutsuz bilim insanlarının haklı çıkma örneğini görmek istiyorsanız koronavirüse bakın. Büyümemizin, kim olduğumuzu ve ne yaptığımızı anlamanın zamanı” diye konuştu.

Birleşmiş Milletler İklim Konferansı bu yıl Glasgow’da gerçekleşecek. Toplantı, Paris İklim Anlaşması’nın imzalandığı 2015’ten bu yana kaydedilen gelişmenin değerlendirileceği ilk zirve olacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.