Blinken-Lavrov görüşmesi: Ukrayna’ya saldırmayacağımızı defalarca söyledik

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilim yükselirken, ABD ve Rusya Dışişleri Bakanları Antony Blinken ve Sergey Lavrov bugün Cenevre’de kritik bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sonrasında basın toplantısı düzenleyen Lavrov, görüşmede Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmek gibi bir planı olmadığını tekrarladıklarını, Ukrayna halkını asla tehdit etmediklerini ve tansiyonun düşmesini istediklerini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ABD Başkanı Joe Biden’la Ukrayna konusunu görüşmeye her zaman hazır olduğunu kaydeden Lavrov, “Bu temaslara ciddiyetle hazırlanılması gerektiği açık” dedi.

ABD’ye sundukları güvenlik garantileriyle ilgili gelecek hafta yazılı yanıt almayı umduklarını ifade eden Lavrov, ABD’yle görüşmeleri sürdüreceklerini duyurdu.

Blinken’la yaptığı görüşmenin açık ve faydalı geçtiğini kaydeden Rus bakan, Batı’nın Ukrayna’ya silah ve askeri uzman göndermesinin Rusya’da kaygı yarattığını ifade etti.

BLINKEN: SAMİMİ BİR GÖRÜŞMEYDİ

Ayrı bir basın toplantısı düzenleyen Blinken da Lavrov’la samimi bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve diplomatik temasların devamı konusunda mutabık kaldıklarını kaydetti.

Ukrayna’ya güvenlik alanında desteği sürdüreceklerini ifade eden Blinken, NATO’nun açık kapı politikası gibi temel değerler konusunda geri adım atmayacaklarını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, bölgedeki askeri varlığının Rusya’ya kuzeyden, güneyden ve doğudan Ukrayna’ya saldırma kabiliyeti sağladığını, ayrıca Rusya’nın Ukrayna’yı istikrarsızlaştırmak için yaptığı planları da gördüklerini belirtti.

‘SONRAKİ TOPLANTI GELECEK AY OLABİLİR’

Rusya heyetinden bir yetkili, iki ülkenin gelecek ay yeniden masaya oturabileceğini söyledi.

Rusya’nın geçen sene sonuna doğru Ukrayna sınırına asker yığması ve son olarak ortak tatbikat için Belarus’a asker göndermesi, bölgede tansiyonu yükseltmişti.

İşgal iddiasını reddeden Rusya yönetimi, NATO’nun Doğu Avrupa’daki faaliyetlerinin durdurulmasını talep ediyor.

Lavrov ve Blinken, görüşme öncesinde yaptıkları açıklamalarda toplantıda önemli bir ilerleme kaydetmeyi beklemediklerini ama diplomatik temasları sürdürmek istediklerini ifade etmişti.

Rusya ve ABD arasında geçen hafta düzenlenen toplantıda Ukrayna krizinin çözümüne ilişkin somut bir ilerleme kaydedilememişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.