Bir çağdaş çağ destanı: İskenderiye Dörtlüsü

Lawrence Durrell’ın çağdaş sevgiyi anlattığı İskenderiye Dörtlüsü, tüm dünyada okunan ve bilinen kitapların başında geliyor.

Gelin o kitaplara göz atalım…

Justine

Durrell’ın çağdaş sevgiyi irdelemek üzere kaleme aldığı, 20. yüzyılın en görkemli başyapıtlarından biri olan İskenderiye Dörtlüsü’nün birinci cildi.

Balthazar

Tüm dünyanın nefesini tutmuş, yeni bir dünya savaşını beklediği tansiyonlu bir periyotta, vaktin adeta durduğu romantik bir kent: İskenderiye. Ve bu kentte sürgün hayatı yaşayan anlatıcının saplantı derecesinde tutku duyduğu iki bayan. Zımnî bağlar ve tereddütlerle dolu bu panoramaya gizemli tabip Balthazar’ın bakış açısı eklenince, birinci kitapta anlatılan olaylar farklı, çok daha karanlık bir renk edinir.

Mountolive

Ortadoğu’nun günümüzdeki çalkantılarının öncü sarsıntılarına sahne olan, sırlarla ve ihanetle dolu bir Akdeniz kenti: İskenderiye. David Mountolive ismindeki bir İngiliz diplomat, gençliğinden beri İskenderiye’ye ve Mısır’a hayrandır. Tüm dünyanın savaşa hazırlandığı periyotta bu kente elçi olarak geri dönen Mountolive, farklı kimselerin gözünden şahit olduğumuz olayları ve alakaları birleştiren bir siyasi ve dinî komployu ortaya çıkaracaktır.

Clea

Akdeniz’in güneyinde, savaşın kıskacına girmiş bir liman kenti: İskenderiye. Darley, uzun bir ayrılıktan sonra döndüğü kentte bir devranın çoktan kapanmış olduğunu görür: Justine yaşlanmıştır, Balthazar yalnız ve hastadır. Bir tek Clea cazibesini yitirmemiştir. Bir de İskenderiye…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.