Bakanlık kararı: Bodrum Ortakent’te yarım milyon metrekarelik özelleştirme!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özelleştirme Yönetimi Başkanlığı, Muğla ili, Bodrum ilçesi, Ortakent Mahallesinde yer alan parsel toplamı 439 milyon 803 bin 80 metrekare yüzölçümlü, 14 adet taşınmazın satışına karar verdi.

Bugün Resmî Gazete’de yayımlanan karara nazaran en büyüğü 76 milyon 863 bin 45 metrekare olan parsellerin, en küçüğü ise 6 milyon 206 bin 72 metrekareden oluşuyor. Topraklar, Aktur İnce Burun Plajı’na bitişik alanda bulunuyor.

Şartnamede ihalenin, birden fazla teklif sahibinden kapalı zarfla teklif almak ve görüşmeler yapmak suretiyle “pazarlık” yolu ile gerçekleştirileceği belirtildi. Şartnameye nazaran ihale, pazarlık görüşmelerine devam edilen teklif sahiplerinin iştiraki ile yapılarak açık artırmayla sonuçlandırılacak. İhale şartnamesi bedeli 50 bin TL, süreksiz teminat bedeli ise 60 milyon TL olarak belirlendi.

TAŞINMAZLAR ‘ASKERİ YASAK VE GÜVENLİK BÖLGESİ’ İÇİNDE KALIYOR

Son teklif verme tarihinin 19.09.2022 olduğu ihalenin şartnamesinde, “Ayrıca taşınmazların tapu kaydının ‘beyanlar/şerhler’ hanesinde Askeri yasak ve güvenlik bölgesi içinde kalmaktadır. 2565 sayılı Kanunun 28. hususu mucibince belirtilen alan içerisinde kalmaktadır.” kararı yer almaktadır. Tapu kayıtlarının beyanlar/şerhler hanesinde yer alan bu şerh nedeniyle ihaleye katılacak olan gerçek ve hukuksal şahısların 2565 sayılı Kanun ve ilgili öteki mevzuat kararları çerçevesinde, taşınmazların mülkiyetini edinip edinemeyeceklerini ihaleye teklif vermeden evvel araştırmaları gerekmektedir” ikazında bulunuldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.