Bakan Muş’tan doğalgaz artırımı açıklaması: Bütçe imkanları daha fazla elvermediği için yansıtılmak durumunda kalındı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, yapılan doğalgaz artırımına ait açıklama yaptı. Doğalgazda hala sübvansiyon olduğunu söyleyen Muş, “Bu artışlar, artık bütçenin imkanlarının daha fazla elvermediği için yansıtılmak durumunda kaldı” dedi.

Muş, bütçeden bütün imkanların kullanıldığını ve sübvansiyonun azamî düzeyden yapıldığını belirterek şöyle devam etti:
“Bunun dışındaki yansıtılmak zorunda kalıyor. Bir de bu bütçe nereden oluşuyor onu da söyleyeyim. Bizim bir güç kaynağımız yok, onu bütçeye kaynak oluşturmuyoruz. Münasebetiyle toplanan vergilerden oluşuyor bu bütçe.”

Türkiye’nin ortalama güç ithalatının 35-40 milyar dolar olduğunu belirten Muş, “Pandemi sürecindeki bilgiler çok sağlıklı olmaz. Geçen sene 51 milyar dolar, bu sene 100 milyar doların üzerine çıkıyor. Hasebiyle bizim klasik ortalama fiyatımızın 3 katı güç faturasıyla karşı karşıyayız. Bunun herkes tarafından bilinmesini istiyoruz” tabirlerini kullandı.

KONUTTA YÜZDE 20, ENDÜSTRİDE YÜZDE 50

31 Ağustos’ta konutlarda kullanılan doğalgazın ünite fiyatında yüzde 20,4, endüstride yüzde 50,8, elektrik üretiminde kullanılan doğalgazın ünite fiyatında ise yüzde 49,5 oranında artışa gidildiği duyurulmuştu. Elektrikte ise mesken abonelerinin tarifesine yüzde 20, endüstride yüzde 50, ticarethane abonelerinin tarifesine yüzde 30 artırım yapılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.