Bakan Akar: Yarın İstanbul’da Ukrayna tahılının sevkiyatına yönelik toplantı yapılacak

Son dakika haberi! Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın deniz yoluyla emniyetle sevkine ait askeri heyetler ortasındaki görüşmelerin yarın İstanbul’da yapacağını açıkladı.

Akar, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “gıda krizinin” tahliline yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında sürdürdükleri görüşmelerin olumlu geliştiğini belirtti.

Çalışmalar dahilinde kendisinin de Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile görüşmeler gerçekleştirdiğini anımsatan Akar, bunun akabinde kamuoyunda “kırmızı hat” nitelendirilen Türkiye ile Ukrayna ve Rusya ortasında direkt temasın hayata geçirildiğini hatırlattı.

Milli Savunma Bakanı Akar, Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın  sevkine ait askeri heyetler ortasındaki görüşmelerin yarın İstanbul’da yapacağını açıkladı.

Gıda krizinin tahliline yönelik Ulusal Savunma Bakanlığı heyetinin Moskova’ya giderek Rus askeri heyeti ile görüştüğünü daha sonra Ukrayna askeri heyetinin Ulusal Savunma Bakanlığına geldiğini anımsatan Akar, “Tüm bu görüşmelerin akabinde yarın İstanbul’da Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın milletlerarası piyasalara deniz yoluyla emniyetle sevkine yönelik Türkiye, Rusya Federasyonu ve Ukrayna savunma bakanlıkları askeri heyetleri ve Birleşmiş Milletler heyeti görüşmeler icra edecek” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: HAREKETE GEÇME VAKTİ GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le görüşmüştü. Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, Cumhurbaşkanı Erdoğan Birleşmiş Milletler’in Karadeniz’de tahıl ihracı için inançlı koridorlar oluşturulması planıyla ilgili olarak harekete geçme vaktinin geldiğini belirtti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.