Asya borsaları karışık seyretti

Çin’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına yönelik kısıtlama önlemlerinin Pekin ve Şanghay’da sıkılaştırılmasının akabinde global ekonomik büyümeye dair artan dertler, Rusya-Ukrayna savaşına ait belirsizliklerle birleşince enflasyonist baskıların gelecek periyotta daha da güçleneceği görüşleri gündeme geldi.

Bugün açıklanan datalara nazaran, Çin’de nisanda yıllık bazda Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 2,1 ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yüzde 8 ile beklentilerin üzerinde artış kaydetti. Bilgi sonrası, halihazırda yükselen enflasyonun salgın önlemlerinin tesirlerinin yansımasıyla gelecek aylarda daha da kötüleşebileceği beklentileri güçlendi.

Hisse piyasaları tarafında ise yatırımcıların bugün ABD’de açıklanacak enflasyon datalarını beklemesi ile karışık bir seyir öne çıktı.

Kapanışa yakın Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,9 artarak 3.065 puan ve Güney Kore’de Kospi endeksi yüzde 0,2 azalarak 2.592 puan oldu.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,2 artışla 26.214 puandan günü tamamlarken, dolar/yen paritesi yüzde 0,2 paha kaybederek 130,2 düzeyinde dengelendi.

Hindistan’da Sensex endeksi yüzde 0,7 düşüşle 53.992 puanda ve Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzde 1,3 primle 19.897 puanda seyrediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.