Araştırmacılar zayıf şahısların nasıl formda kaldıklarını buldu

Yeseler de kilo almıyorlar, sonunda nasıl zayıf kalmayı başardıkları belirli oldu. Araştırmacılar zayıf insanları mercek altına alarak nasıl formda kaldıklarını incelediler. İncelemelerinin sonunda daha az yemek yediklerini ve dinlenme esnasında bile güç harcadıkları ortaya çıktı.

Araştırmacılar, daha az kilolu bireylerin olağan beden kitle indeksine sahip olanlardan her vakit daha etkin olmadıklarını, lakin daha faal bir metabolizmaya sahip olabileceklerini buldular.

Cell Metabolism mecmuasına yazan Çin’den bir araştırma grubu, iki hafta boyunca beden kitle indeksi (BMI) 18,5’in altında olan fakat sağlıklı olan 150 kişiyi izledi ve onları BMI’si 21.5 ile 25 ortasında olan 173 kişi ile karşılaştırdılar.

Çin’deki Shenzhen İleri Teknoloji Enstitüsü ve Aberdeen Üniversitesi’nde profesör olan John Speakman, araştırma sonuçlarını şu halde açıklıyor: “Bu insanların hakikaten faal olduklarını ve yüksek besin alımlarıyla eşleşen yüksek aktivite metabolik suratlarına sahip olduklarını bulmayı umduk. Fakat sonuçlar, gerçek bir sürprizdi. Beşerler, ekseriyetle çok zayıf bireylerin kilo almadan istediklerini yiyebileceklerine inanırlar. Görünüşe nazaran epeyce farklı bir şeyler oluyor. Daha düşük besin alımları ve daha düşük aktivitenin yanı sıra, tiroid hormonlarının yüksek düzeylerine bağlı olarak, beklenenden daha yüksek dinlenme metabolik suratları vardı.”

HEM DAHA AZ YİYORLAR HEM DE METABOLİK SURATLARI DAHA YÜKSEK

Yani; sıcaklığın 20-25C olduğu bir ortamda bu bireylerin dinlenme durumunda harcadığı güç çok daha yüksekti.

Araştırma takımı, “Bu cins zayıf insanların istediklerini yiyip tekrar de kilo alamadıkları sık sık söylense de datalarımız yediklerinin olağan VKİ’ye sahip yetişkinlerden yaklaşık yüzde 12 daha az olduğunu gösteriyor” dedi.

Araştırmacılar, yüzde 23 daha az etkin olduklarını, fakat dinlenme halinde daha yüksek tiroid aktivitesini içeren dinlenme metabolik suratları olduğunu söylediler.

Çalışmanın müelliflerinden Pekin Teknoloji ve İşletme Üniversitesi’nden Sumei Hu, “İncelediğimiz bu çok zayıf insanların düşük aktivite düzeyleri olmasına karşın, kolesterol ve kan basıncı da dahil olmak üzere kalp sıhhati kıymetleri çok iyiydi” dedi.

Gıda alımı direkt ölçülmedi, lakin varsayım edildi. Aktivite düzeyleri, iştirakçilerden bir ivmeölçer takmaları istenerek ölçüldü. Kan testleri de kolesterol ve yağ asidi seviyelerinin âlâ durumda olduğunu ortaya koydu.

EGZERSİZ YAPMADAN KALORİ YAKIYORLAR

Sumei, bulguların büyük bir şaşkınlık yarattığını söyledi: “Her vakit muhteşem zayıf bireylerin düşük beden tartısını korumak için sahiden etkin olması gerektiğini düşündüm, lakin sonuçlarımız tam aksisini gösterdi.”

Speakman ise “Tabii ki, teoride hâlâ istediklerini yiyip yüksek seviyede idman yaparak tüketen beşerler olabilir, lakin çalışmamıza katılmaya istekli olan 150 şahıstan hiçbiri bu biçimde değildi.”

Araştırma takımı, insanların diyetlerinin gerçekte neler içerdiğini ve yemeklerden sonra ne kadar tok hissettiklerini araştırmaya devam etmek istediklerini söyledi. Ayrıyeten olağan kilolu şahıslar ile zayıf ancak sağlıklı bireyler ortasında genetik farklılıklar olup olmadığını araştırmayı da amaçlıyorlar.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.