Ankara’da okul servislerine artırım yolda, veliler isyanda

ANKARA– Yüksek enflasyon, temel besin başta olmak üzere pek çok hayati esere yapılan artırımların gölgesinde okullar eylül ayında açılacak. Akaryakıt fiyatlarının bir evvelki yıla nazaran yüksek artışlarla katlandığı süreçte öğrencilerin okullarına ulaşım için kullandığı servis fiyatlarının yeni fiyatları da merakla bekleniyor.

İstanbul’da UKOME’de alınan okul servis fiyatlarına yüzde 19,21’lik artırımın akabinde gözlerin çevrildiği Ankara’da servisçi esnafının talebi yüzde 40 oldu. Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’nin alacağı artırım kararının öncesinde konuşan servisçi esnafı, “Hem öğrencilerimizi kaybetmemek hem de velimizi üzmemek için servisçimizi en azından hayatta tutacak bir artış talep ediyoruz” dedi. Veliler ise yüksek maliyet karşısında adım bekliyor.

EN KISA UZAKLIĞIN FİYATI AYLIK 610 TL’YE ÇIKSIN TALEBİ

Ankara’da 0 ile 3 kilometre ortasındaki okul için bir öğrenciden talep edilen fiyat 9 aylık toplam meblağ olmak üzere 3 bin 920 liraydı. Servisçiler bu fiyatın 5 bin 490 liraya yani aylık 610 TL’ye çıkmasını istiyor. Servisçi esnafı, 3 ile 6 kilometre ortasındaki uzaklık için 4 bin 320 lira olan fiyatın 6 bin 50 liraya, 6 ile 10 kilometre için 4 bin 995 lira olan servis fiyatının 6 bin 995 liraya, 10 ile 15 kilometre ortası servis fiyatının 5 bin 810 liradan 8 bin 135 liraya çıkmasını da talep ediyor.

‘BU KAİDELERDE YENİDEN KURTARMIYOR’

Ankara Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası İdare Heyeti Lideri Tuncay Elmalıdağ’a nazaran geçen yıl 7 lira olan mazotun fiyatının 26 liraya çıktığı ortamda artırım talepleri makul düzeyde. Sürücü masrafı, sigorta fiyatları, sanayi masrafları üzere pek çok farklı kalemde harcamalarının arttığını belirten Elmalıdağ, “Giderlerimiz yüzde 200’e yakın oranda arttı. Biz orta artırımlardan sonra artık yüzde 40 istiyoruz. Bu kurtaracak mı derseniz? Bu kaidelerde tekrar kurtarmıyor. Önümüzü çok da göremiyoruz lakin elimizden geldiğince düşük tutmaya çalışıyoruz. Hem öğrencilerimizi kaybetmemek hem de velimizi üzmemek için servisçimizi en azından hayatta tutacak bir artış talep ediyoruz” diye konuştu.

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle tam kapasite çalışamadıklarını, bu süreçte borçlandıklarını hatırlatan Elmalıdağ, “O zamanki yaraları yavaş yavaş sarmaya çalışıyoruz. O dönemki açıkları kapatamadık. Daima cebimizden yedik. O devrin en çok mağduriyet kısmı yaşayanlarından biri okul servisleri oldu. Keza kurum servisleri de mağdur oldu. Kısmet olursa bu yaralar yeni yeni sarılmaya başlanacak” dedi.

Yüzde 40 artırım talep ettikleri tarifeyi hazırladıklarında mazotun 23 TL olduğunu, bugün ise 26 liraya çıktığını hatırlatan Elmalıdağ, “Bu mazot fiyatı 30 lira civarına çıktığında yeni bir talebimiz tekrar kesinlikle olur” diye konuştu.

MEHMET YİĞİNER: ORTA YOL BULACAĞIZ

Servisçi esnafının artırım talebini görüşerek karar verecek olan Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ve Ankara Sürücüler Esnaf Odası Lideri Mehmet Yiğiner’e nazaran artan maliyetler ve veliler düşünülerek orta yol bulunacak. Akaryakıta gelen artırımları hatırlatan Yiğiner, “Özellikle araç yenilemedeki fiyatların yüksek olması, yedek modül fiyatlarında yaşanan artış, araç arızalandığındaki sanayi masrafları epeyce arttı. Girdiler çok arttığı için bir halde bunu hafifleteceğiz. Biraz fiyat farkı koyacağız. Bunu yaparken vatandaşlarımızı da düşüneceğiz. Orta yol bulacağız” diye konuştu.

‘VELİLER ARTIK İSYANDA’

Ekonomik şartlardan velilerin çok şikayetçi olduğunu, hayat pahalılığının alıp başını gittiğini belirten Öğrenci ve Veli Derneği (Veli- Der) Ankara Şube Lideri Hülya Daran Deveci’ye nazaran fiyatların derhal aşağıya çekilmesi gerekiyor. Çocukların inançlı seyahat edebilmelerinin yolunun okul servisleri olduğunu, çalışan ebeveynlerin öteki çarelerinin olmadığını söyleyen Deveci, “Bu fiyatlarla, taban fiyatlı iki ebeveynin çalıştığını düşünün, bunu karşılamaları mümkün değil. Münasebetiyle veliler büyük bir mağduriyet yaşıyorlar. Aslında mutfaklarına yetişemiyorlar, çocukların su gereksinimleri dahi sorun haline geldi. Düşünün bir çocuk günde 2 lira su içtiğinde, yarım litresi 4 TL oldu birden fazla yerde, bunu karşılayamaz durumdalar. Yemek imkanları esasen yok. Üzerine servis fiyatlarının bu kadar yükselmesinin kabul edilir yanı yok. Artık veliler isyanda” sözlerini kullandı.

Toplu taşımanın birçok yerde eksik olduğunu, ilkokul öğrencilerinin toplu taşımayla okullarına gidemeyeceğini tabir eden Deveci, “Veliler büyük bir mağduriyet yaşıyor. Bu mevzuda da dayanak istiyoruz. Bizim laik, bilimsel, kamusal eğitim, fiyatsız yemek üzere taleplerimiz var. Bunlar hayati talepler. Bunlar zati olması gereken şeyler. Bunları talep etmek bile can yakıcı. Yetkililerin bu muhtaçlıkları resen görüp karşılamaları gerekiyor” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.