Almanya hükümeti Rus güç devi Rosneft’e kayyum atadı

Almanya hükümeti Rus güç şirketi Rosneft’in Almanya ünitesi Rosneft Deutschland ve RN Refining & Marketing GmbH (RNRM) şirketlerine Federal Ağ Ajansı’nı kayyum olarak atadı.

Böylece Almanya’da elektrik, gaz, telekomünikasyon, posta ve demiryolu pazarları için düzenleyici kurum fonksiyonu gören Federal Ağ Ajansı (Bundesnetzagentur – BNetzA), başşehir Berlin için kıymetli bir yakıt kaynağı durumundaki PCK rafinerisinin denetimini ele aldı.

Reuters’ın haberine nazaran; Almanya İktisat Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Mütevelli heyeti ile güç arzının güvenliğine yönelik tehdide karşı çıkılıyor ve Schwedt alanının korunması ve geleceği için bir temel oluşturuluyor” denildi.

ALMANYA’NIN EN BÜYÜK PETROL RAFİNERİSİ ŞİRKETLERİNDEN BİRİ

Bakanlık, Rosneft Deutschland’ın Almanya’nın petrol sürece kapasitesinin yaklaşık yüzde 12’sini oluşturduğunu ve ülkedeki en büyük petrol şirketlerinden biri olduğunu belirtti.

Bu atılım, Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in salı günü (13 Eylül) bir telefon görüşmesinde Ukrayna’daki durumu tartışmasına karşın, Rusya ile aslında gergin olan bağları tırmandırıcı bir nitelik taşıyor.

Alman hükümet kaynakları, duyurudan evvel, Rosneft Deutschland’a kayyum atama kararıyla Rus petrol arzındaki muhtemel bir acil kesintinin hesaba katılması gerektiğini belirtmişti.

Schwedt rafinerisi, Almanya’nın dördüncü en büyük rafinerisi ve başşehir Berlin’in yakıtının yüzde 90’ını sağlıyor. Tesisin, 1960’larda inşa edilmesinden bu yana, tüm ham petrolünü Rusya’dan alıyor.

Batı Polonya’nın birtakım kısımlarının ve Berlin-Brandenburg Havaalanı’nın da yakıtı Schwedt tarafından tedarik ediliyor.

DETAYLAR BUGÜN AÇIKLANACAK

Bakanlık, bu atağa petrolün rafineriye alternatif yollardan tedarik edilmesini sağlamak için tasarlanmış “kapsamlı bir paketin” de eşlik ettiğini açıkladı.

Öte yandan, rafineri operatörü olarak Rosneft’in yerine kimin geçeceği şimdi muhakkak değil. Schwedt’te yüzde 37,5 paya sahip olan İngiliz petrol devi Shell ise bir müddettir çekilmek istiyordu.

Her ikisi de yenilenebilir güç dalında yer alan Verbio ve Enertrag bu mevzuya olan ilgilerini lisana getirdiler.

Rosneft’in denetim altına alınmasıyla birlikte Federal Ağ Ajansı, Rosneft Deutschland’ın sırasıyla Karlsruhe ve Vohburg’daki MiRo ve Bayernoil rafinerilerindeki paylarını de devralıyor.

Başbakan Scholz, İktisat Bakanı Habeck ve Brandenburg eyalet başbakanı bugün paketin detaylarını açıklayacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.