AK Partili Recep Özel: Dünyada en inançlı seçim sistemi Türkiye’dedir

Millet İttifakı tarafından gündeme getirilen seçim güvenliği tartışmaları devam ediyor. AK Parti’nin Yüksek Seçim Konseyi (YSK) Temsilcisi Recep Özel, dünyadaki en inançlı seçimlerin Türkiye’de yapıldığını sav etti.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu‘nun haberine nazaran, CHP Genel Lideri Kılıçdaroğlu, SADAT’a giderek, seçimlerin güvenliğini sarsacak bir durum olursa sorumlusunun bu kuruluşun olacağı savları AK Partili Özel’e soruldu. Özel, mevzuyla ilgili şöyle konuştu:

‘DÜNYANIN ÇABUCAK HEMEN HİÇBİR ÜLKESİNDE OLMAYAN BİR SİSTEM’

“Türkiye’de seçimin her etabı, siyasi partilerin gözü önünde bütün iş ve aksiyonlar gerçekleşiyor. Örneğin, bütün siyasi partiler YSK’nın girdiği bütün dataları Siyasi Parti Portali (SİPPORT), üzerinden ulaşabiliyorlar. Ayrıyeten SEÇSİS sistemine anlık olarak girip, bütün evrak ve datalara anlık ulaşabiliyorlar. Dünyanın çabucak hemen hiçbir ülkesinde olmayan bir sistem. Başka bir ikinci adımı ise YSK’dan tutun, vilayet seçim şurası, ilçe seçim şurası, sandık şurasına kadar bütün kademelerde siyasi parti üyeleri, temsilcileri ya da siyasi partilerin müşahitleri bulunuyor. Seçim alanında müşahitlerin gözü önünde bütün seçim cereyan ediyor. Sav ediyorum dünyada en inançlı seçim sistemi Türkiye’dedir.
Ayrıyeten tüm Türkiye’de rastgele bir siyasi baskı olmaması yahut kalabalık bir site düşünün buradaki tüm seçmenlerin oy sonuçlarına nazaran değerlendirilip, o sitenin siyasi tercihine nazaran hizmet verilmesinde bir ayrıma gidilmemesi için, seçmenler farklı sandıklara paylaştırılıyor. Doğu ve Güneydoğu’da da terör örgütünün baskısını bertaraf etmek için kimi yerlerde sandık birleştirme; öteki yerde oy kullanma üzere imkânlar da veriliyor. 2023 seçimleri için de YSK muhtaçlık duyarsa buna misal kararlar alabilir.”

Seçim vakitleri ‘Çöpte oy pusulası bulundu’ üzere argümanların dolaştığını hatırlatan Özel, “Oy pusulaları filigranlı, taklidi mümkün olmayan bir materyalden yapılıyor. Muhalefet parmak boyası kullanımını tartışmaya açıyor lakin artık bu uygulama dünyanın hiçbir yerinde yok. Türkiye’de artık T.C. kimlik numarası ile oy kullanılıyor. O nedenle yinelenmiş seçmen olması mümkün değil. Muhalefet partileri seçim güvenliği ile ilgili tartışmaları yapmasının tek sebebi var, şimdiden 2023’te kaybedecekleri seçimin kılıfını hazırlıyorlar” dedi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.