Afganistan halkı açlığın pençesinde

Afganistan’a yurtdışından yapılan tıbbi ekipman teslimatlarının Kabil Havalimanı’ndaki kısıtlamalar nedeniyle engellemesinden sonra ülkede yalnızca birkaç gün yetecek tıbbi malzeme kaldı. Açıklama, Dünya Sağlık Örgütü’nden geldi.

Afganistan’da tahliyeler hızla sürerken, ülkede kalacaklar için gıda ve tıbbi malzeme stokları eriyor. Lojistik faaliyetlerdeki aksama sebebiyle Birleşmiş Milletler, Afganistan’da açlık uyarısında bulunmuştu. BM’ye bağlı dünya gıda programı, ülkede yardım sağlanmadığı takdirde 14 milyon insanın açlığa doğru ilerlediğini ve hayatlarını kaybedebileceklerini bildirdi.

Dünya Gıda Programı’nın ardından bir uyarı da Dünya Sağlık Örgütü’nden geldi. Örgüt, Afganistan’ın tıbbi malzeme stokunun
birkaç gün içinde tükeneceği uyarısında bulunurken çözüm için de harekete geçti.

DSÖ Bölgesel Acil Durum Direktörü Rick Brennan, Afganistan’a insani yardım için bir hava köprüsü kurulabileceğini duyurdu. İhtiyaçları “muazzam ve büyüyen” olarak nitelendiren Brennan, hastaneler için travma kitleri ve acil durum malzemelerinin yanı sıra çocuklar arasında kronik yetersiz beslenmeyi tedavi etmek için kullanılan ilaçların öncelikli olduğunu söyledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.