AB’de Afgan göçmen çatlağı

“Avrupa Birliği göç meselesini yönetmede yetersiz kaldı.” İtalya Başbakanı Mario Draghi, birliğin göçmen politikası konusunda özeleştiride bulundu. Avrupa Birliği’nin “göçmen” sorunuyla yüzleşemediğini söyledi.

Draghi, düzenlediği basın toplantısında, Afganistan ve Afgan göçmenler konusunda değerlendirmelerde bulundu. Ülkenin Taliban yönetimine geçmesinin ardından Kabil Havalimanı’nda yaşanan ve çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği trajik görüntüleri gündemine aldı.

Hedefine göçmen karşıtı ülkeleri alan İtalya Başbakanı, “O korkunç trajedi karşısında ‘göçmen istemiyoruz’ diyen ülkeler var. Bilmem hatırlıyor musunuz ama bunu nasıl yapacaksınız?” diye konuştu.

Draghi’nin hedefinde Avrupa Birliği de vardı. Afganların tahliyesi konusunda Avrupa Birliği’nin yetersiz kaldığını belirten Draghi, “Birçok ilkede birleşmiş olan AB, bu sorunla yüzleşemiyor ve bu da birliğin bizzat kendi varlığındaki bir sorun.” ifadelerini kullandı.
Draghi, G20’ye de olağanüstü toplantı çağrısı yaptı.

İtalya Başbakanı Mario Draghi’ye benzer bir çıkış, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’dan da gelmişti. Mattarella göçmen kabul etmeyen ülkelere, “Afganlar gelmesin’ demek birliğin değerlerine yakışmıyor” diye seslenmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.