ABD’de “ölüm listesi” tartışması

“Kesin olarak bir isim listesi verildi diyemem.” Amerikan Başkanı Joe Biden, Amerikalı yetkililerin Taliban’a bir “ölüm listesi” verdiği iddiasına bu sözlerle cevap verdi.

Politico dergisinin siyasilere ve üst düzey askeri yetkililere dayandırdığı haberine göre Amerikalı yetkililer, Afganistan’dan tahliye edilmesi gereken kişilerin isimlerini Taliban ile paylaştı. Habere göre sözde “ölüm listesi”nin varlığı ilk kez Kongre’de yapılan gizli bir brifingde ortaya çıktı. Politico’ya konuşan bir Pentagon yetkilisi, “Resmen Afgan sivilleri Taliban’ın ölüm listesine koymuşlar. Çok şaşırtıcı. İnsana kendini pis hissettiriyor.” dedi.

Politico’nun çok konuşulan haberi, Amerikan Başkanı Joe Biden’a da soruldu. Biden, Taliban ile isim paylaştıklarını doğruladı ama liste sorusuna net cevap vermedi. “Ordumuz Taliban’daki mevkidaşlarını arayıp ‘İçinde şu gruptan şu kadar kişinin olduğu otobüsler geliyor. O otobüsün ya da grubun geçmesine izin verin.’ dedikleri oldu. Bildiğim kadarıyla büyük oranda da geçmelerine izin verildi. Verilmiş olabilir ama benim bilgim dahilinde değil. Ben bilmiyorum diye verilmemiş demek de değil. Örneğin ’12 kişinin adı, buyurun bunları geçirin.’ denmiş olabilir.” diye konuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.