ABD Yüksek Mahkemesi Reina saldırısı davasında Twitter’ı haklı buldu

ABD Yüksek Mahkemesi üyeleri, IŞİD üyelerinin İstanbul’daki eğlence merkezi Reina’da ve Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirdiği saldırılar sonrası Twitter ve Google’a açılan davalarda, internet şirketleri lehine karar verdi.

AA’nın haberine göre, Yüksek Mahkeme’nin dokuz üyesi, söz konusu davalarla ilgili İletişim Ahlakı Yasası’nın 230’uncu maddesindeki içeriğin, benzer durumlarda internet şirketlerini yükümlülükten koruduğunu oy birliğiyle kabul etti.

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİNE ‘YARDIM VE YATAKLIK’ SUÇLAMASI

Yüksek Mahkeme Yargıcı Clarence Thomas, Ortaköy’deki eğlence merkezinde 2017 yılbaşı gecesi gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybeden Nawras Alassaf’ın akrabalarının Twitter’a açtığı davanın, ‘sosyal medya şirketinin saldırının gerçekleşmesine yardım ve yataklık ettiğini makul bir şekilde iddia etmekten çok uzak’ olduğunu belirtti.

Mahkeme kararında, ‘internet şirketlerinin kullanıcılara içerik sağlayarak hizmet ettiği bir ortamda, üçüncü şahısların yaptığı eylemlerden sorumlu tutulamayacağı’ kaydedildi.

2017’de IŞİD ile bağlantılı bir saldırganın, İstanbul Reina’da Nawras Alassaf ve diğer 38 kişiyi öldürmesinin ardından Alassaf’ın ailesi, Twitter’a ve diğer teknoloji platformlarına, ‘onları terörist gruba karşı yeterince yaptırım uygulamamakla’ suçlayarak dava açmıştı.

GOOGLE DAVASI DA REDDEDİLDİ

ABD Yüksek Mahkemesi, Fransa’nın başkenti Paris’te 2015’te IŞİD saldırısında hayatını kaybeden ABD vatandaşı Nohemi Gonzales’in ailesi tarafından ‘YouTube’da söz konusu terör örgütünün videolarını önerdiği’ iddiasıyla Google’a açtığı dava hakkında da İletişim Ahlakı Yasası’nın 230’uncu bölümü kapsamında değerlendirerek davacıları haksız buldu.

‘KARARLAR, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN BÜYÜK KAZANÇ’

Twitter ve Google’ı temsil eden bir teknoloji ticaret grubu olan NetChoice’nin Dava Merkezi Direktörü Chris Marchese, yaptığı yazılı açıklamada, bu kararın, ‘internette ifade özgürlüğü için büyük bir kazanç’ olduğunu söyledi. Chris Marchese, “İnternete her gün eklenen milyarlarca içerikle, içerik denetimi, kullanıcıların güvenliğini ve internetin çalışmasını sağlamak için kusurlu ama hayati bir araçtır. Yüksek Mahkemenin kararları, 230’uncu maddeye sadık kalarak çevrim içi ifade özgürlüğünü koruyor” dedi.

Google avukatları, daha önceki duruşmalarda, internet şirketlerinin, üçüncü şahıslarca yayınlanan içeriklerden sorumlu tutulmasını önlemek için 1996’da yürürlüğe giren İletişim Ahlakı Yasası’nın 230’uncu maddesinin şirketi tüm iddialardan koruduğunu savunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir