AB raporunda Türkiye yükselen ülkeler arasına girdi

Son yıllarda katılım sürecinde yaşanan sıkıntıların aşılamamasının da etkisiyle Türkiye’ye aday ülkeden ziyade ‘önemli ortak’ gözüyle bakan Avrupa Birliği, yakın gelecekte de bu yaklaşımı sürdürme niyetinde. Avrupa Birliği Komisyonu, “2021 Stratejik Öngörü Raporu” başlıklı bir rapor yayımladı. O raporda Türkiye, “yükselen yediler” arasında sayıldı ve yakın iş birliğinin öncelik olduğu teyit edildi.

Raporda AB, jeoekonomik ağırlık merkezinin doğuya kaymasıyla küresel gücün yeniden dağılımının gelecek yıllara damga vuracağını kaydetti. Çin, Rusya, Hindistan, Brezilya, Endonezya, Meksika ve Türkiye’den oluşan yükselen yedilerin ekonomik ağırlığının şu an G7’lerin üçte ikisine denk düştüğünü belirtti. AB raporunda bu oranın 2050’ye giden süreçte tersine döneceğinin altı çizildi. Raporda Türkiye ile yakın iş birliğinin Brüksel’in çıkarına olduğuna, jeopolitik önceliklerin arasında yer aldığına vurgu yapıldı.

AB Komisyonu’nun Batı Balkanların entegrasyonuna vurgu yaparken aday ülke olmasına rağmen Türkiye ile yakın iş birliğini öne çıkarması dikkat çekti. Türkiye Avrupa Birliği’nin antimon ihtiyacının yüzde 62’sini, borat ihtiyacının ise yüzde 98’ini karşılıyor. Bu nedenle Türkiye hammadde sağlayan başlıca ülkeler arasında sayılırken, kuraklık ve göç konusunda sorunlar açısından da kritik ülkeler arasında gösteriliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.