3600 ek gösterge nedir, çıktı mı? 3600 ek gösterge kimleri kapsıyor?

3600 ek gösterge için bekleyen yüzbinlerce kişiyi heyecanlandıran açıklama geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, tarafından geldi. Bakan Alım, 3600 ek gösterge çalışmalarını bitirdik, son değerlendirmeleri yapıyoruz açıklamasında bulundu. 3600 ek gösterge uygulaması ile öğretmen, polis ve din görevlisinin emekli aylığı ve ikramiyeleri yüzde 22, hemşire ve yüksek öğretim mezunu olmayan din görevlisinin aylığı yüzde 25 oranında artış olması bekleniyor.

3600 ek göstergede sona gelindiği beklentisi oluşurken, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım “3600 ek gösterge problemini tahlilini bu ayın sonu prestijiyle tamamlamış olacağız. Son düzenlemeleri yapacağız.” açıklamasında bulundu. 3600 ek gösterge ile birlikte öğretmen, polis, hemşire, din vazifelileri ile yönetici konumundaki memurların, aylık maaşları, emekli olduktan sonra alacakları aylıklar ve emekli ikramiyeleri artacak.

3600 EK GÖSTERGE NE VAKİT ÇIKACAK?

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım yaptığı açıklamada “3600 çalışmalarını bitirdik. Son değerlendirmeleri yapıyoruz. Bu ayın sonunda bütün ayrıntılarıyla kamuoyuyla paylaşacağız. Emeklilerin durumu, kamu çalışanlarının fiyat durumu üzere hususlarda da çalışmalarımız var. Temmuz üzere enflasyondaki gidişat da kıymetlendirilerek kamuoyuyla paylaşılacak. EYT sorunu ile ilgili mevzular da gündemimizde, çalışmalarımız devam ediyor. Türkiye’nin çalışanlarının her sorunu ve her toplumsal sorunu bizim çözmemiz gereken meseledir ve bunların tahlili bizim görevimizdir” sözlerini kullandı.

ERDOĞAN’DAN 3600 EK GÖSTERGE AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde sıhhat çalışanları ile iftar programında bir ortaya geldi. Yemekte 3600 ek gösterge hakkında açıklamalarda bulunan Erdoğan “Lisans mezunu hemşirelerimizin 3600 ek gösterge kapsamına alınması başta olmak üzere, mali iyileştirmelerin emekliliğe de yansıması konusuydu. Sıhhat çalışanları dışında da kıymetli bir kısmı ilgilendiren 3600 ek gösterge problemini, yıl bitmeden neticelendirmekte kararlı olduğumuzun altını burada bir sefer daha çizmek istiyorum.” dedi.

BAKAN’DAN 3600 AÇIKLAMASI

Kamuda 3600 ek göstergeye ait çalışmalarla ilgili bilgi veren Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, “3600 ek gösterge sıkıntısında çalışmamız son etabına geldi. Ümidimiz mayıs ayında çalışmayı tamamlamak ve Meclise intikal ettirmek” diye konuştu. (İHA)

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Memurların, aylık maaşlarının, emekli olduktan sonra alacakları aylıkların ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde büyük rol taşıyan ek gösterge değerli bir ögedir. Ek göstergenin yüksek olması emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin de yüksek olacağı manasına gelmektedir. Bu nedenle memurlar bulunmuş oldukları unvanlarının 1. derece takımlar için belirlenen ek gösterge sayılarının yüksek olmasını istemektedirler. Bu durumdan ötürü da ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı artırım oranları ya da maaş ölçüleri birebir olmaz.

Bu sebepten ötürü da bir müddettir 3600 ek gösterge için heyecanlı bekleyiş sürüyor. 3600 ek göstergenin yürürlüğe girmesinin akabinde öğretmen, hemşire, din vazifelisi ve polislerin maaşlarında artış olacak.

3600 EK GÖSTERGE GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

Hükümet ve Memur-Sen ortasında gerçekleştirilen 3600 ek gösterge sıkıntısına ait kıymetlendirme toplantısı öncesinde konuşan Alım şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kamu çalışanlarımızın 3600 ek göstergeyle adil bir halde, onların beklentilerini karşılayacak bir düzenlemeyi yapma kararlılığındayız. Sayın cumhurbaşkanımız bu mevzuyu yıl içinde çözeceğimizi söyledi. Biz de birinci kurul toplantımızı gerçekleştiriyoruz. Bu komitede sıkıntı ele alınacak. Toplumsal tarafların talepleri lisana getirilecek.

Kamu kuruluşlarının imkan ve bakış açıları ile teklifleri pahalandırılacak. Kurul son olarak bu kararını bir kaç toplantı içerisinde verecek. Ne kadar süreceğini iddia etmek şimdiden mümkün değil. Kurul çalışmalarını bekleyeceğiz. Bunun adil bir tahlil olacağına dair kanaatimi belirtmek isterim.”

3600 GÖSTERGE NE VAKİT VERİLECEK?

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, geçtiğimiz günlerde gazetecilerin sorularını cevapladı. 3600 Ek Göstergeye ait açıklamada bulunan Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, “Diğer bakanlıklarla ilgili çalışmalarımızı başlattık, bitireceğiz. Mayıs’ta Mecliste. Taraflarla, kurumlar ortası görüşme ve teknik çalışma yapılıyor. Şubat’ta falan hususla ilgili bir açıklama yapılabilir. 3600’ü Mayıs’ta meclise intikal ettireceğiz” diye konuştu.

3600 ek gösterge görüşmeleri Çalışma Bakanlığı ile Memur-Sen ortasında kurulan komite toplantılarıyla başladı. Toplantıda konuşan Memur-Sen Lideri Ali Yalçın, “Toplu mukavele kararı gereği 2022 yılı içerisinde tamamlanması gereken 3600 ek gösterge konusunun yılın birinci yarısında tamamlanması için karşılık teyit sağladık” açıklamasını yaptı.

3600 konusunun yalnızca memurlar açısından değil ‘siyasi’ açıdan da son derece kıymetli olduğuna işaret eden Lider Ali Yalçın, 3600 ek göstergenin yalnızca makul meslek kümeleri üzerinden değil daha geniş bir çerçeveden topyekün ele alınmasına gereksinim olduğunu söyledi.

3600 EK GÖSTERGE KİMLERE VERİLECEK

Düzenleme öğretmen, polis, hemşire, din vazifelileri ile yönetici durumundaki memurları kapsıyor. Hala maaş, emekli aylığı ve emekli ikramiyeleri 2200’ün altı, 2200 ve 3000 ek göstergeye nazaran hesaplanan memurlardan 3600’e yükselecek olanların toplam memur sayısının yüzde 90’ını oluşturduğu belirtildi.

Memur sendikalarının ek gösterge sisteminin düzenlenmesi talebini kıymetlendiren Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, “Dört meslek kümesini kapsıyor fakat öbür statüler de var. Avukatlar var, hukukçular var kurumlarda çalışan hukukçular var, vilayet müdürleri, diyelim ki sıhhat vilayet müdürü, şube müdürü. Bütün bu statüleri yine adil bir halde çalışıyoruz. Besbelli bir şey yok fakat o düzenlemeyi yapacağız. Adalet hissini zedelemeyen bir düzenleme yapmak istiyoruz. Diyelim ki vilayet müdürü 3600, ona bağlı bir memur 3600 olmaz o. Bu düzenleme yapılacak. Daha kapsamlı, adalet hissini zedelemeyen, statüler ortasındaki farklılaşmayı koruyan. Mesela 3600 diyoruz ancak onların dışında farklı diğer sayılar da ek göstergeler de koyabiliriz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: Hemşireler başta olmak üzere lisans mezunu sıhhat çalışanları 3600 ek gösterge kapsamına alınacak… Döner sermayede yapılacak düzenlemeyle, sıhhat çalışanının döner sermayeden alacakları ek ödemelerde artış yapılacaktır.

1 MİLYON MEMUR EMEKLİ OLACAK

Binlerce kamu vazifelisi, emekli olmak için bu düzenlemeyi bekliyor. Memurların maaş hesabında kullanılan kriterlerden birisi olan ek göstergedeki artış, mevcut maaşları çok az artırmakla birlikte, asıl etkiyi emeklilik ikramiyesi ve emekli maaşına yapacak.

Ek göstergenin 3600’e çıkartılması; 15.10.2008 tarihi öncesinde çalışmaya başlayan 1.5 milyon kamu çalışanının çalıştıkları sırada aldıkları maaştan çok, emekli ikramiyesi ve emekli maaşında çok önemli artış yaratacak. 3600 ek gösterge uygulaması ile öğretmen, polis ve din görevlisinin emekli aylığı ve ikramiyeleri yüzde 22, hemşire ve yüksek öğretim mezunu olmayan din görevlisinin aylığı yüzde 25 oranında artacak.

2 milyonu aşkın memur emeklisinin yarısı da ek gösterge kapsamında olup, bilhassa emekli aylığı artışı istikameti ile 2.5 milyon kişiyi etkileyecek üzere görünüyor ve her yıl bu tesir görülecek. Ek gösterge, ortalama bir bireyde 800 TL emekli aylığı artışı demektir. Lakin 15.10.2008 sonrası memuriyete girenleri çok az etkileyecek. Toplam maliyet ise yıllık 20 milyarı bulmakla birlikte; tüm memurların kapsama alınması halinde bu fiyat yıllık en az 35 milyar lirayı bulacaktır.

3600 EK GÖSTERGE MALİYETİ NE OLACAK?

İktidar tarafından 2022 yılının sonuna kadar 3600 ek gösterge verilmesi düşünülen kamu vazifelileri ile ilgili yaklaşık maliyet tablosu üsttedir. Üstteki hesaplamalar, 3600 ek göstergeye bahis 4 çalışan kümesi için genel ortalamalar üzerinden yapılmıştır. Öteki çalışan kümelerinin dahil edilmesi toplam fiyatı etkileyecektir. Yıllık varsayımı maliyettir. Her yıl kapsam, fiyat ve aylık artışına bağlı yıllık maliyet artacaktır. Temel yapılması gereken, bilgilerle aktüeryal hesaplamadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.