3 Önemli Metrik Belirledi: Bitcoin Bu Seviyelere Gidiyor!

Bitcoin eleştirmenleri bu sefer BTC fiyatının 0 dolara gideceğini söylüyor. Ancak bu 3 metrik aksini gösteriyor.

Peter Schiff, Bitcoin fiyatının 3.000 doları göreceğini söylüyor

Bitcoin’den nefret edenler ölüm ilanını okumaya hazırlanıyor. Ancak on-chain veriler ve diğer indikatörler, mevcut fiyat aralığının iyi bir fırsat olabileceğini gösteriyor. Yakın tarihli bir tweet’te Peter Schiff, BTC fiyatını 3 bin dolara çekecek senaryoyu ortaya koydu:

Bitcoin %70 oranında 69.000 dolardan 21.000 doların altına düşebilirse, aynı ivmeyle %70 daha düşerek 6.000 dolara ulaşabilir. Piyasadaki aşırı kaldıraç göz önüne alındığında, bu büyüklükteki bir satış sırasında gerçekleşecek zorunlu satışları hayal edin. 3.000 dolar daha olası bir fiyat hedefidir.

Geçtiğimiz birkaç ay yatırımcılar için gerçekten acı vericiydi. Bitcoin 17.600 dolar ile 2022’nin yeni en düşük seviyesini kaydetti. Ancak ölümü için yapılan son çağrılar, muhtemelen önceki 452 tahminle aynı kaderi paylaşacak.

Kararlı Bitcoin analistleri, fırsatların nerede olduğunu belirlemek için kullandıkları on-chain metriklerle dolu bir çantaya sahipler. Şimdi onlara daha yakından bakmanın zamanı geldi. Bakalım zamana göre test edilmiş metrikler Bitcoin’in mevcut fiyat hareketi hakkında neler söylüyor. 2021 boğa piyasasının BTC’nin son telaşı olup olmadığı hakkında neler ortaya koyuyor.

Bazı yatırımcılar her zaman 200 haftalık MA’nın sıçramalarını satın alır

Tarihsel olarak Bitcoin için sağlam destek seviyesi işlevi gören bir metrik, piyasa analisti Rekt Capital sağlandı. Yayınlanan aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi bu seviye 200 haftalık hareketli ortalamasıdır (MA).

Yeşil dairelerle vurgulanan alanda BTC fiyatının 200 MA’yı nasıl olarak kullandığı görülmektedir. Önceki ayı piyasalarında oluşan dipler, ana destek seviyesi olarak görev alan 200-MA’ya yakın bölgelerdir. Çoğu zaman, BTC fiyatı bu metriğin kısa bir süre altına düşer. Ardından yeni bir yükseliş trendi başlatmak için yavaş yavaş 200 MA’nın üzerine çıkma eğilimindedir.

Şu anda BTC, 14 Haziran’daki satışta metriğin altına düştükten sonra 200 haftalık MA’da işlem görüyor. Ek düşüş mümkün olsa da, tarih, fiyatın bir süre bu seviyenin çok altına düşmeyeceğini gösteriyor.

Bitcoin çok yıllı fiyat destekleri tutmalı

200 haftalık MA tarafından sağlanan desteğin yanı sıra BTC’yi rahatlatacak bazı destek bölgeleri mevcut. Tarihsel veriler, fiyatın düşmeye devam etmesi durumunda birkaç önemli fiyat bölgesine işaret ediyor

BTC fiyatının 24.000 doların altında işlem gördüğü en son zaman, 21.900 doların, 41.000 dolara yükselmeden önce geri döndüğü bir destek seviyesi olarak hareket ettiği Aralık 2020’deydi. 20.000 dolardaki desteğin tutunamaması durumunda, bir sonraki destek seviyeleri, yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi 19.900 dolar ve 16.500 dolar civarında bulunuyor.

MVRV, birikmeye başlama zamanını gösterir

BTC’nin optimal bir birikim aşamasına yaklaştığını gösteren son bir metrik daha var. Bu, şu anda 0,969’da bulunan piyasa değeri-gerçekleşen değer oranıdır (MVRV).

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, Bitcoin için MVRV puanı bir düşüşte kaldı. Ayı koşullarına denk gelen iki kısa dönem hariç, son dört yılda genellikle 1 değerinin üzerindeydi.

Mart 2020’de gerçekleşen kısa düşüş, MVRV puanının 0,85’e düştüğünü ve kabaca yedi günlük bir süre boyunca 1’in altında kaldığını görürken, 2018-2019 ayı piyasası metriğin 0,6992’ye düştüğünü ve toplam harcama yaptığını gördü. Veriler, BTC’nin daha fazla fiyat düşüşü görebileceğini inkar etmiyor. Ancak, geri çekilmenin en kötüsünün zaten gerçekleştiğini ve mevcut aşırı düşüklerin uzun vadede devam etmesinin olası olmadığını gösteriyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.